Proszę Państwa, oto przedstawiam: Bakterie. Jeżeli myśl o mikrobach przejmuje Was dreszczem, to zapraszam. Spróbuję Wam pokazać, że nie są to paskudne potwory, które trzeba zniszczyć za wszelką cenę.
Blog > Komentarze do wpisu
Kto zamordował alpinistę?


Gdzieś wysoko w górach, tylko śnieg i lód. Poza małą ekipą alpinistów - żywego ducha. Biało, biało, biało... nagle na śniegu widać czerwoną plamę. A może pomarańczowo-brązową, wygląda jak krew, która zdążyła już wsiąknąć w podłoże i przyschnąć. Jest krew, a gdzie jest właściciel? Kto zamordował alpinistę, który był tu wcześniej? dlaczego nie ma ciała? Skoro wiemy, że Yeti nie istnieje, to pewnie winne wszystkiemu są mikroby.  
Oczywiście. Tylko nie morderstwu, a jedynie przerażaniu ludzi.

Istnieją pewne gatunki mikroorganizmów - samych glonów kilkaset gatunków - które zamieszkują bardzo specyficzne środowisko, jakim jest śnieg, a dokładniej jego zewnętrzna warstwa, gdzie świeci intensywnie Słońce i zachodzą ciągłe cykle topienia i zamarzania. Środowisko jest wyjątkowo ubogie w związki odżywcze, a jednak glony, i w mniejszym stopniu bakterie, stają się pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego. Po głębszym zbadaniu okazuje się, że taki niewinny śnieg jest siedliskiem całego mnóstwa różnych żyjątek, nie tylko mikrobów, ale również bezkręgowców, mniej lub bardziej słusznie zwanych robalami.

Czerwony śnieg jest najbardziej medialny spośród kolorowych śniegów, które mogą być także pomarańczowe, żółte i zielone. Wszystko zależy od tego, jaki pigment dominuje w komórkach mikroorganizmów. Czerwono-pomarańczowa jest astaksantyna, spokrewniona z pomarańczowymi i żółtymi karotenoidami. Pojawiają się także zielone chlorofile, żółta luteina i zielono-brązowa feofityna. Chlorofile biorą udział w fotosyntezie, a karotenoidy pełnią ogromnie ważną rolę bardzo wydajnych filtrów UV. Niektóre glony bronią się przed promieniowaniem chowając się kilka cm pod powierzchnią śniegu.

Barwny śnieg występuje w wielu miejscach na Ziemi i na razie nie znaleziono jednoznacznych wskazówek, jakie warunki decydują o jego pojawieniu się. Aby znaleźć śnieżne glony warto udać się w miejsce, gdzie śnieg leży od dawna i ma kilkadziesiąt centymetrów grubości.

Badanie tych mikrobów jest bardzo ciekawe ze względu na bardzo trudne warunki środowiskowe, a znalezienie elementów odpowiedzialnych za rozwój w temperaturze poniżej zera i odporność na poddawanie cyklom zamrażania i rozmrażania może mieć duże znaczenie wszędzie tam, gdzie komórki wymagają przechowania w chłodzie, a następnie przywrócenia do stanu pełnej żywotności. Teoretycznie więc ta wiedza może w przyszłości pomóc w rozwoju transplantologii. Może także przydać się tam, gdzie ludzie zostali poddani znacznemu wychłodzeniu organizmu.

piątek, 30 października 2009, yepestis

Polecane wpisy

  • Wyssane z mlekiem matki

    Chyba nikt nie zaprzeczy, że mleko matki jest dla nowonarodzonego dziecka najlepszym pokarmem, nie tylko idealnie zbilansownym i dopasowanym do potrzeb, ale tak

  • Ogrzej mikrobka

    Ten znaleziony w Internecie rysunek fajnie przedstawia wpływ różnych temperatur na bakterie, ale też sam się prosi o parę dodatkowych słów. Najpierw powiew chło

  • Drzewa = oaza. Nawet w oceanie

    Pewnie każdy myśląc o oazie widzi oczyma wyobraźni kilka zielonych palm otaczających urocze jeziorko słodkiej wody. Tymczasem drzewa nawet po śmierci i w środow

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Ula , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/20 11:45:07
Podstepne mikroby ;)
Blog jest super! Idealny na jesienne wieczory ;)

ResearchBlogging.org

Serwis Mikrobiologiczny